Těhotenství nemá vliv na mozek, potvrdili vědci

Reklama:

Je to mýtus, tvrdí odborníci o pevně zakořeněném přesvědčení, že těhotenství má negativní vliv na mozkové schopnosti ženy. Dříve totiž panoval všeobecný názor, že pozornost a paměť ženy jsou během těhotenství podstatně zhoršeny

Tímto všeobecně vžitým omylem jsou ženy krmeny téměř na každém rohu. Dokonce ho zmiňují i některé odborné časopisy a knihy určené mladým maminkám.

Doktorka Ros Crawleyová spolu s kolegy z Univerzity v Sunderlandu srovnávala mentální schopnosti patnácti gravidních a čtrnácti negravidních žen. U obou skupin vědci testovali verbální paměť a pozornost. Výsledek je jednoznačný: těhotenství na mozek vliv nemá!

„Ačkoli jsme zjistili, že obě skupiny se ve svých schopnostech učit se a pamatovat si vůbec nelišily, těhotné ženy tvrdily, že samy pociťují změnu. Mají totiž pocit, že se v některých věcech zhoršily, ale je to jen subjektivní záležitost. Ve skutečnosti se jejich schopnosti nehorší. Těhotné ženy jsou k sobě asi kritičtější,“ uzavírá doktorka Crawleyová. (Plus)

Datum vydání: 2.5.2003
zdroj: Plus
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

Názory čtenářů

Raneda 7.5. 10:31
Líbí se mi názor Evi. Něco na tom bude. A taky si myslím, že ženy v tehotěnství jsou jenom tak více zahleděny do sebe. Prostě to miminko je pro ně ta nejdůležitější věc na světě. Doufám, že se toho taky dožiju...
Olga 5.5. 14:03
To Eva: Hihi :-) Teda, jestli je tohle život, pak volím smrt...
Eva 3.5. 21:04
Nevím, jestli těhotenství, ale mateřská má teda vliv na mozek (myslím tím ten negativní) pořádný. Slovní zásoba ženy se zmenší na "hajat", "papat" a "kakat" a myšlenkové pochody se omezí na "Jakýpak to náš brouček udělal krásný bobeček!" a pod. Prostě se ženou na mateřské opravdu není rozumná řeč a to vím, o čem mluvím. Naštěstí se to ale časem upraví a přejde do stádia "Kde má ten prevít ty cigára?", "Kdes byl tak dlouho?" popř. "S kým se to taháš?". Prostě je to život. Na tom není co zkoumat.
Gina 2.5. 10:36
Nemyslim, ze jsou tehotne zeny v tomto case mentalne postizene ci vice kriticke k sobe. Jsem presvedcena, ze v tomto case se pripravuji na svoji novou roli a automaticky oddeluji podstatne od mene dulezitejsiho.
Pavel 2.5. 9:07
To jsem rád...:-)
Váš názor:

JmĂŠno:
Nejste přihlášen(a). Pro komentování některých sekcí se musíte nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma